خاموش/روشن

صفحه اصلی > فرهنگ : پایان تراژیک

پایان تراژیک

پردیس افکاری، بازیگر، پنج‌شنبه ۳ اسفند ماه در 60 سالگی بر اثر بیماری از دنیا رفت. این بازیگر دچار سرطان کبد بود و در مدت کوتاهی، به وضعیتی وخیم رسیده بود؛ آن‌طور که همسرش در گفت‌و‌گو با ایسنا شرح داده بود، از زمان تشخیص تا حاد شدن بیماری این بازیگر تنها یک هفته زمان گذشت و بیماری به سرعت پیشرفت کرد تا جایی که دیگر درمانی بر آن موثر نبود. محمد نجفی، همسر افکاری در این ‌باره توضیح داد: «متاسفانه این بیماری پنهان بود و ما اصلاً متوجه آن نشدیم و حال‌وروز ایشان هم طوری نبود که احتمال بیماری بدهیم. از زمان بروز بیماری، خیلی زود به این مرحله حاد رسید و به سرعت تمام کبد را گرفت و به بخشی از ریه هم سرایت کرد». دوستان و خانواده او حتی تلاش کردند که بیمارستان او را تغییر دهند و به مرکز تخصصی انتقال دهند اما به دلیل شدت گرفتن بیماری این امکان هم فراهم نبود. گزینه دیگر انتقال او به بیمارستان نمازی شیراز و پیوند کبد بود که به دلیل پیشرفت حاد بیماری این اتفاق هم رخ نداد.
«پردیس افکاری» زاده سال ۱۳۴۲، دانش‌آموخته رشته تئاتر از دانشگاه آزاد است و دوره بازیگری را در گروه تئاتر آناهیتا گذراند. افکاری در تئاتر آناهیتا زیر نظر مهین و مصطفی اسکویی تحصیل کرده بود و پس از آموزش در این مرکز به سرعت پا به صحنه گذاشت و به خاطر استعداد و توانایی در بازیگری جای خود را به سرعت در تئاتر پیدا کرد. او در دهه 70 یکی از بازیگران زن اصلی نمایش‌های روی صحنه بود و با کارگردانانی بزرگ و شاخص تئاتر همکاری داشت. افکاری در تئاتر با کارگردانانی چون زنده‌یاد رکن‌الدین خسروی و قطب‌الدین صادقی، داوود میرباقری و… همکاری داشته و از عمده نمایش‌هایی که در آنها بازی کرده می‌توان به آثاری چون سوسنگرد، ابن‌سینا، باغ آلبالو، زیر گنبد کبود، ژاندارک، عروسی، عاشق‌کشون، دندون طلا اشاره کرد.
این بازیگر دهه ۹۰ در نمایش «کاسپار» نوشته «پتر هاندکه» و به‌ کارگردانی محسن معینی، به ایفای نقش پرداخت. بازی در نمایش «بر فَرَس تندرو» به کارگردانی محسن معینی، دیگر حضور او بر صحنه نمایش است.
او فعالیت خود را در سینما با فیلم «شاخه‌های بید» به کارگردانی امرالله احمدجو در سال ۱۳۶۷ آغاز کرد. بازی در فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی چون هادی و هدی، بزبز قندی (عروسک‌گردان)، غروب یک روز بارانی، غفلت، معین پزشک، با طراوت، فکر پلید، خانه شماره پنجم، این یک دادگاه نیست، بخش دیگری از کارنامه هنری این بازیگر است.
افکاری در سینما با کارگردانانی چون سیروس الوند، محمدعلی سجادی، امرالله احمدجو، کریم آتشی، حمید رخشانی و… همکاری کرده که نتیجه آن بازی در آثاری همانند دخترک کنار مرداب، گزل، برخورد، پرواز را به خاطر بسپار، پنجاه روز التهاب، ضربه آخر، بانی چاو … است.
افکاری از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۳ در مدرسه آزاد فیلم‌سازی مسعود کیمیایی با عنوان استاد بازیگری به آموزش هنرجویان آن موسسه مشغول بود. او در سال ۱۳۹۵ به خارج از ایران مهاجرت کرد. در همان زمان رسانه‌ها خبر از کشف حجاب وی و حضور او در شبکه جم دادند. مهدی مظلومی که در این شبکه کارگردانی می‌کرد. تعدادی از بازیگران را به این شبکه فراخوانده بود که در ابتدا رابعه اسکویی به این شبکه رفت و پس از او هم پردیس افکاری، مانی کسراییان، رامسین کبریتی و… به این شبکه پیوستند که پس از مدتی به دلیل توقف تولید سریال‌های ایرانی در این شبکه، این بازیگران بیکار شدند و برخی از آنها به ایران بازگشتند. افکاری هم یکی از آنان بود که در ایران زندگی می‌کرد. این بازیگر پس از حضور در این شبکه فرصت بازی در کشورش را پیدا نکرد و مدت‌ها بود که روی صحنه و جلو دوربین در ایران فعالیت نداشت. جالب اینجا بود که پیمان جبلی، رئیس صداوسیما پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت این بازیگر منتشر کرد و بسیاری از هم‌بازی‌های او در تئاتر و تلویزیون و سینما پس از مرگش از نقش‌ها و حضور او در عرصه تئاتر و تلویزیون یاد کرده و نام او را گرامی داشتند.

sazandegi

پست های مرتبط

غربت مرتضی

۳۱ سال از شهادت سیدمرتضی آوینی گذشته و اکنون که اصول‌گرایان به‌طور…

9 آوریل 2024

مترجم چپ

پرویز بابایی، مترجم‌ و نویسند‌ۀ پیش‌کسوت که بیشتر با ترجمۀ آثار نویسندگان…

8 آوریل 2024

پرتره کارآفرین

محمد تقی‌زاده، منتقد مستند «راه ناتمام» با نام کامل‌تر «راه ناتمام اصغر…

6 آوریل 2024

دیدگاهتان را بنویسید