رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : اقتدار بومی

اقتدار بومی

مراسم رژه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، صبح روز گذشته همزمان با بزرگداشت روز ارتش با حضور فرماند‌هان نیروهای مسلح و مسئولان استانی در سراسر کشور برگزار شد. در تهران نیز رژه روز ارتش با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در مرکز آموزش و پشتیبانی شهید فیض‌الله امانی نیروی زمینی ارتش در لویزان و همزمان در مراکز استان‌ها برگزار شد. در این مراسم که فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح در آن حضور داشتند، یگان‌های مختلف محمول و پیاده نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و پدافند آجا به اجرای مراسم رژه پرداختند. همچنین سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیرسرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه، امیر آشتیانی وزیر دفاع، سردار رادان فرمانده انتظامی کل کشور، سرلشکر صفوی مشاور و دستیار فرمانده کل قوا، امیر سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش، امیر حیدری فرمانده نیروی زمینی، امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی، امیر واحدی فرمانده نیروی هوایی، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه و سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه ازجمله مقامات حاضر در مراسم رژه 29 فروردین بودند.
سیدابراهیم رئیسی در سخنرانی‌ای که در این مراسم داشت خطاب به کشورهای منطقه تاکید کرد که نیروهای نظامی ما امنیت‌ساز، صلح‌آفرین و موجب اقتدار برای منطقه و کاملاً قابل اتکا هستند و این کشورها به جای ارتباط با رژیم صهیونیستی به داشته‌های خود و نیروهای مسلمان و ارتش و سپاه ما اتکا کنید. او با تبریک روز ارتش، گفت: ارتش در کنار ملت قرار گرفته و برای دفاع از وطن و تمامیت ارضی و ارزش‌های انقلاب اسلامی اقدام می‌کند. ارتش ما خود را از سایر ارتش‌های دنیا با ویژگی عقیده و ایمان به خدا و اتکال به قدرت الهی متمایز کرده است. رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: ارتش ما ارتش با مهارت و آموزش ‌دیده است. اطلاعات نظامی‌اش به‌روز است و این مهارت ارتش ما را ممتاز کرده است. ارتش مجهز به نوآوری‌ها و فناوری‌های به‌روز است. تجهیزاتی که تا قبل انقلاب اسلامی به دست کشورهای دیگر باید نگهداری می‌شد، امروز به دست توانای نیروهای مسلح و ارتش ما به‌روز می‌شود. استقلال فنی، صنعتی، نظامی و بومی در کشور به برکت تلاش جوانان ما در ارتش، سپاه و نیروهای مسلح پیدا شده است. به گفته رئیسی ساخت جنگنده‌ها، شناورهای سطحی و زیرسطحی، تانک‌ها و خودروهای زرهی، سامانه‌های هوشمند قدرت نظامی ما را نه‌فقط در منطقه بلکه در جهان می‌تواند به ‌عنوان قدرت برتر مطرح کند. این اقتدار نه عاریه‌ای بلکه بومی است. این اقتدار، اقتدار بزرگ ملت ایران است. ارتش مجهز و به‌روز، سپاه مقتدر و نیروهای مسلح ما پشتوانه اقتدار کشور هستند. نیروهای منطقه می‌توانند به نیروهای مسلح ما اتکا کنند.
وی به انسجام ارتش، سپاه، بسیج، فراجا و مردم اشاره کرد و با بیان اینکه نیروهای مسلح از مردم و در کنار مردم هستند و در کرونا و بلایای طبیعی در کنار مردم و غمخوار مردم هستند و در دل و جان مردم هستند، خاطرنشان کرد که دفاع از مردم و وطن و انقلاب اسلامی و ایستادگی در مقابل گروه‌های تروریستی و حفاظت از مرزهای کشور از ویژگی‌ نیروهای مسلح ماست. مردم منطقه و دنیا به نقش نیروهای مسلح ما واقف هستند. رئیسی گفت: بعد توفان‌الاقصی، وعده صادق، هیمنه اسرائیل را فرو ریخت و ثابت کرد که قدرت آنها، تارعنکبوتی است. اقتداری که سپاه و ارتش آفریدند و کاری کردند که به فرموده فرمانده کل قوا، رژیم صهیونیستی تنبیه شد. این عملیات دقیق و حساب شده بود و اعلامی بود به همه جهان و قدرت‌های به ظاهر مجهز، به آمریکا و حامیان رژیم صهیونیستی که ایران در صحنه است و نیروهای مسلح ما آماده و منتظر فرمانده کل قوا هستند. وی افزود: وعده صادق اقدامی محدود و نه فراگیر بود. اگر قرار بود اقدامی گسترده باشد، می‌دیدند چیزی از رژیم صهیونیستی باقی نمی‌ماند ولی قرار بود، اقدام محدود باشد، تنبیهی برای رژیم صهیونیستی باشد و مراکزی که علیه ما اقدام شده بود، برخورد شود. اگر کوچک‌ترین تعرضی از سوی رژیم صهیونیستی به خاک ما انجام شود، برخوردی سهمگین و شدید با آنها خواهد شد.
رئیسی در پایان سخنانش از این گفت که در ادبیات آمریکایی‌ها سخن از گزینه نظامی روی میز نیست و این به خاطر اقتدار نیروهای مسلح ماست. شکست رژیم صهیونیستی، شکست اطلاعاتی، امنیتی، نظامی بود اما بالاتر از اینها شکست راهبردی بود. برخی کشورها دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بودند اما الان پیش ملت‌های خود سرافکنده هستند و این شکست راهبردی برای آن رژیم بود. مردم ایران و بسیاری از مردم دنیا در روز قدس، دفاع از مردم فلسطین و مقاومت را در برابر راهبرد تسلیم و سازش فریاد زدند.

آمادگی صددرصدی جنگنده‌های ایران
روز گذشته همچنین در حاشیه مراسم رژه 29 فروردین روز ارتش، امیرخلبان حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم سخنرانی کرد. واحدی با بیان اینکه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با کمک وزارت دفاع، ستاد کل ارتش و ستادکل نیروهای مسلح درحال ارتقای سطح تجهیزات خود است، اظهار کرد: آمادگی‌ای که امروز نیروی هوایی ارتش در جنگنده سوخو 24 دارد از تمام زمان‌ها بیشتر است همچنین سایر جنگنده‌ها نیز از آمادگی صددرصدی برخوردار هستند. فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به عملیات وعده صادق تصریح کرد: همان‌طور که فرمانده‌کل ارتش تاکید کردند اگر خطایی از سوی رژیم صهیونیستی انجام شود قطعاً با پاسخ غیرقابل جبران ایران روبه‌رو خواهند شد که این پاسخ تمام نیروهای مسلح ازجمله نیروی هوایی ارتش را شامل می‌شود. ما در همه زمینه‌ها- چه پوشش هوایی و چه بمب‌افکن‌ها- آمادگی صددرصد داریم و برای هر گونه عملیات آماده‌ایم. واحدی تاکید کرد: اقدام سپاه پاسداران علیه اسرائیل یک اقدام تنبیهی بود و اگر این رژیم بخواهد شیطنتی کند آن زمان با پاسخ سخت و یورش بزرگ نیروهای مسلح مواجه خواهد شد. امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش هم در حاشیه این رژه و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه درحال حاضر ما در یک حالت آمادگی برای مقابله با شرارت‌های احتمالی هستیم و آنچه که در سراسر کشور امروز به نمایش گذاشتیم بخش کوچکی از توانمندی‌ها بود و آن بخشی از تجهیزات که در حالت آماده‌باش هستند در رژه حضور نداشتند. به گفته موسوی آنچه امروز به نمایش گذاشته شد، گوشه‌ای از قدرت نیروهای مسلح برای دفاع از آرمان‌های کشور و ملت بود بنابراین هر تجاوزی که به منافع کشور صورت گیرد با پاسخ محکم و پشیمان‌کننده‌ای رو‌به‌رو خواهد شد و اگر دشمنان اقدامی کنند با تجهیزات مهلک‌تری پاسخ خواهیم داد. وی درباره آمادگی نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح معمولاً با توجه به دشمنانی که کشور دارد در آمادگی همیشگی قرار دارند و ماموریت‌ها را به بهترین نحو اجرا می‌کنند. همه می‌دانند که دشمنان ما چگونه پیشرفت‌ نیروهای مسلح ایران را رصد می‌کنند و به همین خاطر مدت‌هاست که رجزخوانی گزینه نظامی را کنار گذاشتند و به حرف‌های جدیدی روی آوردند. فرمانده کل ارتش در پایان خاطرنشان کرد: «این روزها همه نیروهای ما در سنگرهای دفاعی آماده هستند تا در برابر اقدام احتمالی مقابله کنند و در آمادگی کامل هستیم تا ماموریت خود را به خوبی انجام دهیم».
گفتنی است که همزمان با مراسم رژه یگان‌های پیاده و محمول ارتش جمهوری اسلامی ایران، یگان‌های نمونه زیرسطحی، سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با برگزاری رژه دریایی در آب‌های خلیج‌فارس و در تنگه هرمز، اقتدار ارتش ایران را به نمایش گذاشتند.

sazandegi

«پست قبلی

پست بعدی»

پست های مرتبط

خیابانی به‌نام رئیسی

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد که امروز یکی از…

21 می 2024

همدردی جهان با ایران

فرشاد گلزاری، گروه بین‌الملل یک‌شنبه اخباری از بروز سانحه برای بالگرد حامل…

21 می 2024

فرجام نیک

انالله و انا الیه راجعون خبر بسی دردناک و غم‌انگیز بود. فقید…

21 می 2024

دیدگاهتان را بنویسید