رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : تحریم اسرائیل

تحریم اسرائیل

پس از آنکه اسرائیل نتوانست نگرانی‌های واشنگتن را نسبت به حمله احتمالی به رفح در نظر بگیرد، آمریکا ارسال محموله‌ای از بمب‌ها را به این رژیم متوقف کرده است. این محموله شامل ۱۸۰۰ بمب ۲۰۰۰ پوندی (۹۰۷ کیلوگرمی) و ۱۷۰۰ بمب ۵۰۰ پوندی بوده که عموماً اسرائیل برای بمباران گسترده غزه و رفح به دنبال این تسلیحات بوده است.
این اولین بار از زمانی است که جو بایدن از زمان هشدارش به نخست‌وزیر اسرائیل در ماه آوریل دست چنین اقدامی زده است؛ او به بنیامین نتانیاهو گفته بود که سیاست آمریکا در قبال غزه به رفتار تل‌آویو با غیرنظامیان بستگی خواهد داشت. این مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت: ما هنوز تصمیم نهایی درباره این محموله نگرفتیم و فعلاً ارسال آن متوقف شده است. منابع مطلع در کاخ‌سفید گفته‌اند که دولت بایدن چنین تصمیمی را هنگامی اتخاذ کرد که ظاهراً اسرائیل با تهدیدات مکررش قصد حمله احتمالی زمینی به رفح را داشت؛ اقدامی که به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این کشور با آن مخالفت است. این مقام آمریکایی ناشناس تاکید کرد که مقامات اسرائیلی و آمریکایی درباره روش‌های جایگزین، گفت‌وگو و رایزنی می‌کنند اما این گفت‌وگوها هنوز تماماً نگرانی ما را در نظر نگرفته است. این درحالی است که کاخ سفید درباره گزارش‌هایی که تاکید می‌کنند دولت جو بایدن ارسال محموله‌های تسلیحات تولید شده توسط شرکت بوئینگ به اسرائیل را به تعویق انداخته است، اظهارنظری نکرد.
برخی منابع این تعویق در ارسال سلاح را پیامی سیاسی برای متحد نزدیک ایالات‌متحده می‌دانند. گفته شده محموله‌های تسلیحاتی که تحویل آنها حداقل ۲ هفته به تعویق افتاده است، شامل مهمات حمله مستقیم مشترک تولید شده توسط بوئینگ است که بمب‌های هدایت نشده را به بمب‌های هدایت‌شونده دقیق همچنین بمب‌هایی با قطر کوچک تبدیل می‌کند.
شبکه ان‌بی‌سی توضیح داد که شورای امنیت ملی آمریکا پشت تصمیم برای تعلیق ارسال مهمات به اسرائیل بوده است. در واکنش به این گزارش‌ها، کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این گزارش‌ها تاکید کرد که تعهد واشنگتن به امنیت اسرائیل «قاطع» است و افزود: دو موضوع وجود دارد که می‌تواند در زمان برگزاری مذاکرات درست باشد، مذاکرات دشوار و مستقیم با همتایان اسرائیلی و اطمینان حاصل کردن از حفظ جان شهروندان و دستیابی به تعهد در این باره که بسیار مهم است. یک مقام ارشد اسرائیلی که به شرط فاش نشدن نامش با رویترز صحبت کرد، تاخیر در ارسال تسلیحات را تایید نکرد اما عصبانیت خود را در ظاهر نسبت به این گزارش‌ها بروز نداد و گفت: همان‌طور که نخست‌وزیر قبلاً گفته بود، اگر مجبور به جنگ با ناخن‌هایمان شویم، کاری که باید انجام دهیم را انجام می‌دهیم.
وب‌سایت آکسیوس هم دو روز قبل گزارش داد که ایالات‌متحده به طور ناگهانی انتقال یک محموله برنامه‌ریزی شده مهمات ساخت آمریکا به اسرائیل را در روزهای گذشته متوقف کرد اما کاخ سفید که در ظاهر از عملکرد اسرائیل در غزه انتقاد می‌کند، در مورد وقفه ادعایی توضیحی نداده است. به‌‌رغم موافقت حماس با آتش‌بس در غزه، نیروهای اسرائیل همچنان به یورش‌های خود ادامه می‌دهند و روز دوشنبه وارد رفح شدند. پیش‌تر روزنامه عربی زبان «هاآرتص» نوشت که پس از پایان عملیات نظامی اسرائیل در رفح در جنوب نوار غزه، یک شرکت امنیتی خصوصی آمریکایی، مدیریت گذرگاه مرزی رفح با مصر را بر عهده می‌گیرد. این روزنامه گزارش داد که تل‌آویو برای محدود کردن عملیات خود در رفح به ایالات‌متحده و مصر قول داده است؛ عملیاتی که از دوشنبه به بهانه سلب کنترل حماس بر گذرگاه مرزی غزه به مصر و تمرکز بر ضلع شرقی شهر آغاز شد.

sazandegi

«پست قبلی

پست بعدی»

پست های مرتبط

مجازات مجارستان

محرومیت به دلیل حمایت از مسکو   کمتر از یک ماه پیش…

24 جولای 2024

کابینه جای کارآموزی نیست

“سیدحسین مرعشی”، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران از شورای راهبری و دولت…

24 جولای 2024

سیمای روشنفکر در جوانی

درباره حمید عنایت به بهانه سالگرد درگذشت او   از زمانی که…

23 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید