رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : میانه‌روها علیه وضع موجود

میانه‌روها علیه وضع موجود

هدا احمدی، گروه سیاسی

پس از کش‌‌وقوس‌های فراوان در فضای سیاسی کشور در دو دهه اخیر، اکنون علاوه بر گستردگی کاندیداهای اصولگرا شاهد سه‌گانه اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان در کشاکش رقابت‌های انتخاباتی پیش‌رو هستیم. هر چند در انتخابات دور دوازدهم مجلس کاملاً مشخص است که اصلاح‌طلبان محصور در یک مثلث هستند، مثلث کوچکی که به ناچار برای آنها رقم خورد. اما به هر حال حتی در این تنگنا نیز میانه‌روها یکدیگر را پیدا کردند. مسعود پزشکیان، علی مطهری و محمدباقر نوبخت ازجمله کسانی هستند که سه ضلع این مثلث را تشکیل می‌دهند تا شاید به قول خودشان، جلوی خالص‌سازی و کسانی که سعی در ناامید کردن مردم دارند را بگیرند. البته برای اصلاح‌طلبان در بازی انتخابات مجلس این تبدیل به یک عادت شده است که در بستن لیست با دستی بسته مواجه شوند و کارشان به مشکل و پیدا کردن چهره‌های کمتر شناخته شده، برسد. این درحالی است که اگر تیغ نظارت استصوابی ابتدا توسط دولت انقلابی و پس از آن شورای نگهبان دست به کار حذف چهره‌های اصلاح‌طلب نمی‌شد، آنها برای تهران و خیلی از شهرستان‌ها، چهره‌های شناخته شده بسیاری را برای جذب حضور مردم پای صندوق‌های رای داشتند. بنابراین گویا هنوز هم، نه واژه مثلث میانه‌روها و اصلاح‌طلبان بلکه وحدت آنهاست که سبب هراس و نگرانی اصولگرایان شده است.

چاره‌ای به‌جز تغییر رفتار و نگاه‌مان نداریم
مسعود پزشکیان،کاندیدای‌ اصلاح‌طلب مجلس دوازدهم از حوزه انتخابیه مجلس است. وزیر بهداشت دولت اصلاحات سابقه‌ای قدیمی در پارلمان دارد اما این بار شورای نظارت دولت او را ردصلاحیت کرد که اگر تذکر رهبری نبود، شورای نگهبان او را تایید نمی‌کرد و شاید الان از گردنه سیاست خارج می‌شد. آن طور که خودش نیز در این باره می‌گوید: «اگر دخالت رهبری نبود، امکان رد من وجود داشت». او در آخرین کنش سیاسی‌اش که با سیدحسین ‌مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران در تبریز برگزار کرده بودند طی سخنانی تاکید کرد که چاره‌ای به‌جز تغییر رفتار، مهارت و نگاه‌مان نداریم زیرا هرگز با همین نگاه و رفتار نمی‌توان در منطقه الهام‌بخش شد. پزشکیان افزود: «اگر قرار بر این است که بهترین و اولین باشیم با اینگونه تفکر و رفتار باید ببینیم که پس چرا اول نشدیم و چرا به اینجا رسیدیم. بنابراین نمی‌توانیم همین‌طور ادامه دهیم و بخواهیم اول هم باشیم». پزشکیان در گفت‌و‌گو با سازندگی نیز تاکید کرد که تمام تلاشش را برای حضور حداکثری مردم انجام خواهد داد و با اینکه از حوزه انتخابیه تبریز کاندیداست اما از حمایت احزاب اصلاح‌طلب از لیست ۳۰ نفره تهران استقبال می‌کند. زیرا با ردصلاحیت‌های غیرمنطقی شورای نظارت دولت و شورای نگهبان همین چند کاندیدای میانه‌رو و اصلاح‌طلب نیز شاید بتوانند روزنه امیدی را برای مردم و جامعه حفظ کنند. چند روز قبل از نشست کارگزاران سازندگی ایران، پزشکیان حواشی‌ای نیز در حاشیه‌ حضور در مسجدی در تبریز داشت. به گفته فرزند او، پزشکیان عصر پنج‌شنبه برای شرکت در یک مجلس ترحیم به مسجد رسول‌الله تبریز مراجعه کرده بود. زمانی که نوحه‌خوان از حضور پزشکیان به‌ عنوان نماینده‌ مردم نام برد و از او تعریف کرد، فردی در داخل مسجد واکنش نشان داد اما صاحب عزا اجازه اهانت نداد و او را دعوت به آرامش کرد اما بعد از خروج پزشکیان از مسجد، آن فرد ابتدا شروع به هتاکی سپس به سوی پزشکیان حمله کرد که البته اتفاق ناگواری پیش نیامد. البته این اتفاق در یکی از دانشگاه‌های تبریز حین سخنرانی وزیر دوران اصلاحات نیز افتاد و مخالفان او جو را متشنج کردند. مواضع پزشکیان همیشه شفاف و روشن بوده است. او در گفت‌‌وگویی با ایسنا گفت: «ادعا می‌کنم اصلاح‌طلبم اما از هر اصولگرایی، اصولگراتر هستم و محکم‌تر از اوایل انقلاب و هر فرد مدعی تاکنون جدی بر سر اصولم ایستاده‌ام». او ادامه داد که به سیدابراهیم رئیسی گفته است که اگر جای او بود از چهره‌های شاخص خواهش می‌کرد تا ثبت‌نام کنند و از طرفی هم به شورای نگهبان می‌سپرد که برایشان پرونده‌سازی نکند. این سیاستمدار اصلاح‌طلب اما به مواضع جبهه اصلاحات درخصوص انتخابات انتقاد دارد و معتقد است که جبهه اصلاحات می‌توانست انتقاد کند اما اینکه مقام معظم رهبری بگویند، شرکت کنید و اینها بگویند شرکت نکنید یک نوع تقابل است.

اگر اعتراض دارید به لیست صدای ملت رای دهید
علی مطهری، یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس است که از سوی هیات‌های اجرایی وزارت کشور دولت رئیسی ردصلاحیت شد. با این حال او به این ردصلاحیت اعتراض کرد و در نهایت شورای نگهبان صلاحیتش را احراز کرد. او پس از گذشت مدتی اعلام کرد که برای انتخابات مجلس لیست خواهد داد. این خبر بلافاصله با استقبال بسیاری از حزب‌های شناخته شده اصلاح‌طلب روبه‌رو شد و در نهایت علی مطهری لیست نهایی انتخابات تهران به نام صدای ملت را با سرلیست خود منتشر کرد. این فهرست ترکیبی از اصلاح‌طلبان میانه‌رو و اصولگرایان معتدل است و نبود حتی یک چهره روحانی در آن در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته و بحث‌برانگیز شده است. برخی این لیست ۳۰ نفره را اولین فهرست انتخاباتی جدی در انتخابات مجلس ایران دانسته‌اند که روحانیون در آن حضور ندارند. او در آخرین نشست خبری‌اش در تسنیم گفت: «در بحث حمایت احزاب از لیست ما تاکنون حزب ندای ایرانیان، کارگزاران، اعتماد ملی و اعتدال و توسعه اعلام حمایت کرده‌اند و خانه کارگر هم به صورت شفاهی از ما اعلام حمایت کرده‌ است». به گفته مطهری اگر با این لیست یک اقلیت ۷۰ نفره و عاقل در مجلس بعدی داشته باشیم، می‌توان زمینه‌ساز حل خیلی از مشکلات بود و زمینه را برای روی کار آمدن دولت معتدل بعدی فراهم کرد. البته مطهری اعتقاد دارد که در انتخابات ۱۱ اسفند مجلس، مشارکت بالای ۵۰ درصد خواهد بود. سرلیست فهرست صدای ملت همچنین می‌گوید که اصل فیلترینگ برای بحث‌های اخلاقی و موضوعات امنیتی است؛ پس فیلتر کردن پلتفرم‌های خارجی به شکل کنونی صحیح نیست، بنابراین هرگونه تصمیم‌گیری در این خصوص فقط باید در مجلس گرفته شود و شوراهایی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، حق قانون‌گذاری ندارند. مطهری در آخرین اظهاراتش از مردم خواست که به جای رای ندادن، اگر اعتراض دارند، می‌توانند به لیست «صدای ملت» رای دهند تا میانه‌روها وارد مجلس شوند.
گفتند به انتخابات ورود نکنم
محمدباقر نوبخت، دبیرکل حزب اعتدال و توسعه که در انتخابات مجلس دوازدهم از حوزه تهران ثبت‌نام کرد و صلاحیت او نیز از سوی هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان تایید شده بود، قرار است اکنون از حوزه انتخابیه رشت برای ورود به پارلمان تلاش کند. او ۲۰ بهمن ‌ماه طی نامه‌ای تغییر حوزه انتخابیه از «تهران» به شهرستان‌های «رشت و خمام» را به فرماندار تهران اعلام کرد. نوبخت مدت ۸ سال در دولت یازدهم و دوازدهم، معاون رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و در برهه‌ای نیز سخنگوی دولت بود و در کارنامه مدیریتی خود سابقه نمایندگی مردم شهرستان رشت و خمام در دوره سوم، چهارم، پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی را نیز دارد. دو روز پیش علی ‌لاریجانی هم با انتشار ویدئویی از چهره‌های شاخص جریان میانه‌رو از محمدباقر نوبخت کاندیدای میانه‌روها در رشت حمایت کرد. از زمان کاندیدا شدن نوبخت، مخالفان او تلاش بسیاری کردند تا اتهامات مختلفی را برایش شایعه کنند. مثلاً می‌گفتند که نوبخت کارخانه‌دار است و پول هنگفتی دارد. اما آن طور که ایرنا به نقل از او زده است، پاسخ نوبخت به شایعه کارخانه‌‌دار بودنش این است: «به‌جز حقوق دانشگاه، درآمد دیگری ندارم و اگر هر شخصی کارخانه یا شرکتی مربوط به من و بستگانم را پیدا کرد، آن کارخانه را به نام آن شخص خواهم کرد». نوبخت درخصوص نامزد شدنش در مجلس دوازدهم در مراسم افتتاح یکی از ستادهای مردمی خود در منطقه گلسار رشت گفت: خیلی‌ها به من توصیه کردند که کاندیدا نشوم و در مجلس حضور نیابم. فردی همچون دکتر جعفرزاده که از لحاظ سیاسی بسیار بالا هستند به من توصیه کردند که در این مجلس حضور نیابم و حتی برادرم نیز که پزشک هستند از لحاظ پزشکی درخواست کردند که این مسئولیت را قبول نکنم و همسرم نیز مرا منع کرد اما حقیقت این است که من حس دیگری دارم و برای این مردم شریف می‌ارزد که هر کاری را انجام داد؛ زیرا این مردم علاقه و وفاداری خود را نسبت به من در سال‌های گذشته نشان داده‌اند. همچنین دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در سخنانی دیگر در نشست خبری‌اش تاکید کرد که اشغال یک کرسی مجلس بدون اثرگذاری مناسب در جامعه و برای مردم نیست و باید ظرفیت‌ها و ابزارهای قانونی مجلس برای رفع مشکلات مردم به ‌کار گرفته شود. به گفته او در نظام جمهوری اسلامی، مجلس قدرت بالایی دارد و نماد نظام محسوب می‌شود و حتی می‌تواند رئیس‌جمهور را عزل کند اما رئیس‌جمهور نمی‌تواند مجلس را منحل کند و باید برای انتخاب وزیران از نمایندگان مجلس رای اعتماد بگیرد و این خود نشان می‌دهد که جایگاه مجلس تا چه اندازه مهم است.

sazandegi

«پست قبلی

پست بعدی»

پست های مرتبط

عقب افتاده‌ایم

سیدحسین مرعشی در سفر به کردستان: ایران‌ امروز را نمی‌توان براساس الگوی…

21 جولای 2024

اخلاق‌مند و مردم‌دار

چند سطری در حمایت از «مسعود پزشکیان» که نجات ایران در رای…

2 جولای 2024

برای ایران

محمدطبیبیان،مسعودنیلی،موسی‌غنی‌نژاد،داودسوری و فرهادنیلی پنج اقتصاددان آزادی‌خواه از مسعودپزشکیان حمایت کردند   دلایل…

2 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید