رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : نیازمند یک آری بزرگ هستیم

نیازمند یک آری بزرگ هستیم

محمدجواد ظریف در آخرین روز تبلیغات ریاست‌جمهوری به دو استان کشور سفر و تاکید کرد که جمعه یک بار دیگر به هوایی تازه آری بگوییم

در آخرین روز تبلیغات کاندیداهای ریاست‌جمهوری ایران، روز گذشته محمدجواد ظریف در مصلای شهر یاسوج در جمع مردم این استان سخنرانی کرد. او مردم کهگیلویه‌وبویراحمد را قهرمانان این دیار نامید که این مرز‌وبوم را در طول هزاران سال تاریخ پرافتخار خود با استقامت، بلندنظری و آینده‌نگری روی پای خود ایستاده است و متجاوزین هیچ‌گاه نتوانسته‌اند این مردم را مغلوب خود کنند.‌

ظریف با تاکید بر اینکه زنان ما آینده‌سازان این مرزوبوم هستند، آینده‌سازان ما را نباید با گشت ارشاد تحقیر کرد، جوانان آینده ما هستند، نباید این جوانان را با فیلتر کردن و فروختن فیلترشکن تحقیر کرد، گفت: از اصولگرا، اصلاح‌طلب همه در دولت منتخب آینده هستند. تنها ملاک، میزان صداقت، پاکدستی و عقلانیت است. ما با دروغ، دغل و فریب دشمن مخالف هستیم.
ظریف با اشاره به اصولگرایانی که در کنار یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری قرار گرفته‌اند، یادآور شد: افرادی از ستاد قالیباف را داریم که در تیم ایشان فعالیت می‌کنند چون می‌دانند انتخابات روز جمعه چقدر برای آینده ایران اهمیت دارد، ما با نگاه به آینده نه گذشته برای بهبود شرایط و برای رفع تحریم‌ها تلاش خواهیم کرد. به گفته ظریف این درد مشترک هرگز جدا‌جدا درمان نمی‌شود، این درد باید با هماهنگی اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل درمان شود و ما بتوانیم کسانی را که جز تحریم و تحقیر و بیچارگی برای این کشور نداشتند، روز شنبه به خانه بفرستیم.

وزیر امور خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم با بیان اینکه این هدف وادادگی در برابر غرب نیست، گفت: این هدف استقامت برای حقوق مردم است، ما امت میانه‌ایم، تندروی نشانه ضعف است و میانه‌روی نشانه خودباوری است. ما امت میانه‌ایم و پیامبر بر ما گواه است که همواره در راه مستقیم ایران‌دوستی به همه اقشار، زنان، مردان، روستاییان، بازنشستگان، معلمان و به همه احترام بگذاریم. ما نمی‌خواهیم ایران را پاره‌پاره کنیم، خودی و غیرخودی نداریم، همه ایرانی و زیر پرچم پرافتخار ایران هستند.

با خون مردم کاسبی کرده‌اند
همچنین در ادامه سفرهای استانی محمدجواد ظریف، او پیش از سفر به یاسوج به شیراز رفت و در جمع هواداران صحبت کرد. او که کمی با تاخیر وارد این استان شده بود، در بدو ورودش دلیل را تاخیر پرواز هواپیما عنوان کرد و گفت: اگر مردم به ما اقبال نشان دهند، بساط تحریم و این تاخیرها را برمی‌چینیم. وزیر امور خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم خطاب به شعاردهندگان در سالن که شعار «ظریف تحریم‌شکن» سر دادند، افزود: مردم ما تحریم‌شکنان اصلی هستند و نشان دادند که دنیا این ملت را نمی‌تواند تحریم کند و در دهه ۹۰ من زبان ۷۳ درصد مردمی بودم که در انتخابات شرکت کردند و هما‌ن‌ جا گفتم هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید.

به اعتقاد ظریف، قهرمان اصلی مردم بزرگ ایران هستند که همه تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده و در برابر هجمه‌های تاریخی ایستادند. مردم ایران افتخارات خود را ادامه خواهند داد. مردم ایران نماد مقاومت هستند، مردم ایران سختی کشیده و رنجیده‌اند اما از میدان به در نرفته و جمعه نشان می‌دهند که در میدان هستند و رقیب را به خانه خواهند فرستاد.
او در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه رنجش‌های زیادی به ملت ایران تحمیل شده و دختران ما طعم تحقیر را چشیده و پدران و مادران ما در برابر فرزندان شرمسارند، افزود: سفره مردم هر روز کوچک‌تر شده و می‌دانم که تحریم چه بلاها بر سر این مردم آورده است، با خون مردم کاسبی کرده‌اند و با شعارهایشان جیب مردم را خالی می‌کنند. قبول دارم مردم دل‌زده هستند و نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند اما انتخابات جمعه گذشته، نه به تحریم و یک رفراندوم بود ولی باید یک بار دیگر به شجاعت جمعه آینده آری محکم به هوایی تازه بگویند.
ظریف با بیان اینکه نیاز داریم یک آری بزرگ به حامیان مردم بگوییم و مسببان وضع موجود را به خانه بفرستیم، گفت: نمی‌خواهیم صدای رقیب را خاموش کنیم طوری که آنها صدای ما را خاموش کردند، ما نمی‌خواهیم فرصت‌سوزی و جهالت را ادامه دهیم. ما یک جهان فرصت هستیم، انسان عاقل هیچ وقت فرصت خود را محدود نمی‌کند و تنها تهدیدها را سرکوب خواهد کرد.
ظریف با تاکید بر اینکه این مردم قیم نیاز ندارند و فرصت هستند نه تهدید، گفت: کسانی که خود را قیم ‌مردم می‌دانند، جمعه به خانه می‌فرستیم. با رای مردم به پزشکیان مشکلات یک‌شبه حل نخواهد شد اما به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل است. در ۸ سال دولت روحانی کسانی داشتیم که سنگ‌اندازی در کار دولت می‌کردند و قطعاً باز هم سنگ‌اندازی خواهند کرد اما می‌توانیم کسی را در پاستور بنشانیم که خود سنگ و نماد تحجر نباشد.

وزیر امور خارجه دولت یازدهم و دوازدهم با بیان اینکه فرق می‌کند که منادی گفت‌وگوی تمدن‌ها و تعامل سازنده در پاستور بنشیند یا منادی انزوا، توهم و دشمنی، خطاب به مردم گفت: اجازه ندهید به شما بگویند، نتیجه انتخابات تعیین شده است. مردم در دهه ۷۰ خاتمی را به پاستور فرستادند و مردم معجزه‌گر آن دوران بودند و سربلندی ایران پس از آن رقم خورد. مردم باید به خود اعتماد و اطمینان داشته و خود را باور کنند و بدانند که رای مردم بی‌تاثیر نیست اما گروهی می‌خواهند مردم جمعه آینده در خانه بنشینند.
ظریف با عذرخواهی از کسانی که احتمال دارد در این ایام از سخنان او رنجیده باشند، گفت: اگر حرفی زدم در این ایام که گروهی نارضایتی داشتند، عذرخواهی می‌کنم اما اگر ما جمعه وارد میدان نشویم نباید توقع داشته باشیم که شرایط خوب شود و قطعاً با عدم مشارکت انتخاب می‌کنیم که جلیلی به پاستور برود و بعد نباید گلایه‌ای داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نمی‌خواهیم سفره‌هایمان کوچک‌تر شود، افزود: اگر سر صندوق رای حاضر نشویم، انتخاب کردیم که ۸ سال آینده با کسانی روبه‌رو باشیم که جز جهالت، تحجر و نابه‌سامانی دستاوردی نداشته‌اند. از شنبه آینده در این کشور باید آرام و بدون تنش زندگی کنیم و با هر کسی که منتخب ملت است باید احترام بگذاریم ولی روز جمعه می‌توانیم تصمیم بگیریم که چه کسی منتخب ملت باشد و نباید خود را دست‌کم بگیریم.

وی با بیان اینکه انتخابات تمام نشده و انتخاب را مردم ایران رقم می‌زنند، گفت: اگر گروهی از ۶۰ درصدی کسانی که در دور اول انتخابات مشارکت نکردند، دور دوم وارد میدان شوند تحریم‌خواهان را به خانه‌هایشان می‌فرستیم. ظریف با اشاره به توزیع کارت‌های هدیه ۳۰۰ هزار تومانی بین مردم توسط یکی از داوطلبان انتخابات گفت: روستاییان ما، کارگران و کارمندان نباید دست‌شان به جیب کسانی باشد که در آستانه انتخابات کارت هدیه ۳۰۰ هزار تومانی بین مردم توزیع کردند و باید بررسی شود این پول از کجا آمده و اگر پول بیت‌المال است که همه‌شان باید زندانی شوند و اگر بیت‌المال نیست باید مشخص شود، پول کدامین کاسب تحریم است که پرداخت کرده تا این روش تحقیرآمیز را در کشور پیش بگیرند.

sazandegi

پست های مرتبط

شورای شهر تهدید به استعفا کرد

اختلافات اعضای شورای شهر با “علیرضا زاکانی”، شهردار تهران شکل جدی‌تری به…

21 جولای 2024

موفقیت رئیس‌جمهور، موفقیت همه ماست

رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند:   رهنمودهای…

21 جولای 2024

لاهه علیه اسرائیل

گفت‌وگو با مهدی ذاکریان   مبنای صدور نظر مشورتی اخیر از سوی…

20 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید