رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : برای مرحله دوم چه باید کرد؟

برای مرحله دوم چه باید کرد؟

سیدحسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران به تحلیل مرحله اول انتخابات پرداخت

 

سیدحسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران با تاکید بر اینکه پزشکیان در مرحله اول درخشش فوق‌العاده‌ای داشت، گفت: ملت ایران متوجه نیاز امروز کشور به استقرار یک دولت ملی و فراگیر و دوری از تنگ‌نظری و تندروی هست. ملت ایران ان‌شاالله آینده خودشان را با رای قاطع به جناب آقای پزشکیان رقم خواهند زد؛ که ایشان هم متعهد به تشکیل یک دولت فراگیر و ملی هستند. پیروزی بسیار نزدیک است و گام آخر را همه با هم با استواری برمی‌داریم. گفت‌وگوی مرعشی با خبرگزاری جماران را در ادامه می‌خوانید:‌

‌تحلیل شما از نتایج دور اول چهاردهمین انتخابات رئیس‌جمهوری چیست؟
بسیار خوشحال هستم که جناب آقای دکتر پزشکیان در مرحله اول درخشش فوق‌العاده‌ای داشتند و با حدود یک میلیون تفاوت، وارد مرحله دوم می‌شود. برای مرحله دوم یک ائتلاف بزرگ از اصولگرایان میانه و کل اصلاح‌طلبان ایران که در مرحله اول هم حامی آقای دکتر پزشکیان بودند، شکل گرفته و این ائتلاف در کنار به میدان آمدن بخشی از آراء خاموش، سرنوشت انتخابات را با شکوه زیاد به ‌نفع آقای پزشکیان رقم خواهد زد. من ضمن تشکر از تمام دوستان ستادی در سراسر کشور که همت والایی داشتند و در یک فرصت کوتاه این بسیج عمومی را انجام دادند، انتظار دارم که با تکیه بر این ائتلاف جدید و با نشاط سیاسی والا، گام آخر را با استواری بردارند.

‌یعنی شما پیش‌بینی می‌کنید که ستاد آقای قالیباف و اصولگرایان میانه به سمت حمایت از آقای پزشکیان می‌آیند؟

من نمی‌خواهم این را بگویم. آقای قالیباف معذوریت‌هایی دارد؛ بالاخره رئیس مجلسی است که اکثریت با تندروهاست و نمی‌تواند این کار را بکند. اصولگرایان میانه یک طیف وسیعی است. ملت ایران متوجه نیاز امروز کشور به استقرار یک دولت ملی و فراگیر و دوری از تنگ‌نظری و تندروی هست. ملت ایران ان‌شاالله آینده خودشان را با رای قاطع به جناب آقای پزشکیان رقم خواهند زد؛ که ایشان هم متعهد به تشکیل یک دولت فراگیر و ملی هستند. پیروزی بسیار نزدیک است و گام آخر را همه با هم با استواری برمی‌داریم.

‌در مرحله اول یک نگرانی وجود داشت در این زمینه که اگر انتخابات به دور دوم برود، رای شکسته شده اصولگرایان منسجم می‌شود و این به ضرر آقای پزشکیان است. نظر شما در این خصوص چیست؟

اختلاف‌نظری که امروز بین رای دهندگان به آقای قالیباف با آقای جلیلی وجود دارد از شکاف بین اصلاح‌طلبان و آقای جلیلی بسیار عمیق‌تر است. ضمن احترامی که به آقای جلیلی قائل هستیم، آقای جلیلی قادر نبوده و نخواهد بود که حتی بتواند اصولگرایان را نمایندگی کند. در واقع اگر آقای جلیلی قادر بود اصولگرایان را نمایندگی کند، می‌توانست در مرحله اول این کار را بکند. وقتی کسی در مرحله اول نتوانست این ائتلاف را به وجود بیاورد حتماً در مرحله دوم بسیار ضعیف‌تر ظاهر خواهد شد.

چه توصیه‌ای دارید به آراء خاکستری که به هر دلیلی در دور اول انتخابات به میدان نیامدند؟ چطور می‌توان اینها را قانع به مشارکت در انتخابات کرد؟
اساساً جمعی از رای‌دهندگان امید نداشتند که بشود تغییری در کشور به وجود آورد. رای مرحله اول و تفاوت معنی‌دار بین آراء آقای پزشکیان و آقای جلیلی به ‌گونه‌ای است که کسانی که در مرحله اول وارد انتخابات نشدند با یک رای بسیار تعیین‌کننده در جمعه آینده می‌توانند رفتن کشور به سمت مسیر میانه‌روی، خردورزی، عقلانیت و استقرار یک دولت فراگیر و ملی را کمک کنند.

‌برخی معتقدند که آقای پزشکیان باید راهی که رقیب در پیش گرفته، یعنی ترساندن مردم را طی یک هفته آینده در پیش بگیرد. یعنی به مردم گفته شود که اگر به آقای پزشکیان رای ندهید، تندروها بر سر کار می‌آیند. نظر شما در این خصوص چیست؟
الان صحنه انتخابات کاملاً شفاف شده و تفاوت‌های معنی‌دار بین آقای پزشکیان و آقای جلیلی کاملاً آشکار است. با توجه به روندی که در انتخابات آمریکا وجود دارد و احتمال روی کار آمدن ترامپ جدی‌تر شده، مردم ایران فرصت دارند، ایران را به حاشیه امن هدایت کنند.

sazandegi

پست های مرتبط

شورای شهر تهدید به استعفا کرد

اختلافات اعضای شورای شهر با “علیرضا زاکانی”، شهردار تهران شکل جدی‌تری به…

21 جولای 2024

موفقیت رئیس‌جمهور، موفقیت همه ماست

رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند:   رهنمودهای…

21 جولای 2024

لاهه علیه اسرائیل

گفت‌وگو با مهدی ذاکریان   مبنای صدور نظر مشورتی اخیر از سوی…

20 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید