رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : تغییر دبیرکل

تغییر دبیرکل

محمدحسین بنی‌اسدی  جانشین محمد توسلی شد

شورای مرکزی نهضت آزادی ایران با صدور اطلاعیه‌ای از تغییر دبیرکل این حزب با سابقه خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: «با توجه به آخرین اصلاحات اساسنامه نهضت آزادی ایران در شهریور ۱۴۰۲ مبنی بر محدود بودن دوره مسئولیت دبیرکل و ضرورت گردش مسئولان در جلسه مورخ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳‌ شورای مرکزی ضمن قدردانی و سپاسگزاری از خدمات ارزنده و صادقانه و مواضع آقای مهندس محمد توسلی، آقای دکتر محمدحسین بنی‌اسدی، رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی با رای اکثریت قاطع شورای مرکزی به سمت دبیرکل نهضت آزادی ایران انتخاب شدند».
محمد توسلی‌حجتی که 86 سال سن دارد، سومین دبیرکل نهضت آزادی ایران و اولین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی است. او پیش از انتخاب به‌عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران، سال‌ها رئیس دفتر سیاسی و عضو شورای مرکزی این حزب بود و حال قرار است که پس از 7 سال جایش را به محمدحسین بنی‌اسدی بدهد.
محمدحسین بنی‌اسدی معروف به حسین بنی‌اسدی، داماد مهدی بازرگان است که مدتی سمت مشاور او را هم در دولت موقت بر عهده داشت. او 82 سال سن دارد. سیاستمدار و فعال سیاسی، عضو شورای مرکزی و هم‌اکنون نیز دبیرکل نهضت آزادی است. بنی‌اسدی در سال ۱۳۴۰ در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد ولی به علت علاقه به رشته مهندسی برای ادامه تحصیل به خارج از ایران رفت اما 6 سال بعد به ایران بازگشت. بنی‌اسدی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و دکترا در رشته مدیریت و علوم نظام‌های اجتماعی دارد. همان سال‌ها بود که با دختر مهدی بازرگان ازدواج کرد.
حزب 60 ساله نهضت آزادی ایران، حزبی سیاسی است که در سال 1340 پس از اختلافی که میان مهدی بازرگان، یدالله سحابی و شورای مرکزی جبهه ملی ایران پیش آمد، ایجاد شد. همان سال‌ها محمد مصدق پس از تشکیل نهضت آزادی در پاسخ به نامه مهدی بازرگان، تاسیس نهضت آزادی را تایید کرد.
اولین دبیرکل نهضت آزادی ایران را بازرگان بر عهده داشت که پس از درگذشت او در دی‌ ماه سال 73 ابراهیم یزدی به‌عنوان دومین دبیرکل نهضت آزادی، جایگزین بازرگان شد. اما پس از گذشت چند سال، شورای مرکزی نهضت آزادی با توجه به وخامت حال ابراهیم یزدی و شرایط خاص با نظر و حضور وی در جلسه‌ای که چهاردهم اردیبهشت ‌ماه ۱۳۹۶ برگزار شد طی مصوبه‌ای به اجماع، محمد توسلی از اعضای دیرین نهضت آزادی ایران و از مدیران بعد از انقلاب را به‌عنوان دبیرکل نهضت آزادی ایران برگزید.

sazandegi

«پست قبلی

پست بعدی»

پست های مرتبط

صداهایی که باید شنیده شوند

در خبرها آمده است که خانم فرزانه ‌قره‌حسنلو در اعتراض به کاستی‌هایی…

13 ژوئن 2024

۱۰ مساله مهم

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در بیانیه‌ای به…

13 ژوئن 2024

پزشکیان، بدون روتوش

علی اعطا، عضو پیشین شورای شهر تهران و عضو حزب اتحادملت ایران…

13 ژوئن 2024

دیدگاهتان را بنویسید