رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > فرهنگ : صف‌آرایی مقابل نماوا

صف‌آرایی مقابل نماوا

روز گذشته صحبت‌های محمدحسین شانه‌ساز‌زاده، موسس گروه شاتل و نایب رئیس هیات مدیره‌ نماوا، جنجال تازه‌ای را در میان اهالی سینما برانگیخت. حواشی این اظهارات به اندازه‌ای بود که افرادی از طیف‌های مختلف سینماگران که تا به دیروز در برابر مسائل صنفی و حرفه‌ای مقابل یکدیگر قرار داشتند را همسو کرد و حالا افرادی مانند همایون اسعدیان، کارگردان و تهیه‌‌کننده و محمدحسین فرحبخش، تهیه‌‌کننده که هیچ‌وقت با هم هم‌‌نظر و هم‌عقیده نبودند نسبت به این اظهارات واکنش یکسانی نشان دادند. هرچند که واکنش فرحبخش بیشتر شخصی و ناشی از بدعهدی‌های مالی است که به گفته او از سوی این پلتفرم در حق او روا داشته اما اسعدیان به عنوان یک سینماگر به این اظهارات واکنش نشان داده است.
محمدحسین شانه‌ساززاده در بخشی از گفت‌و‌گویش در یک لایو اینستاگرامی اعلام کرد، هزینه تولید هر قسمت سریال در این پلتفرم به ۳ میلیارد تومان رسیده و به انتقاد از رفتارهای سینماگران پرداخت. او در عین حال تاکید کرد که برای هر قسمت از یکی از سریال‌های جدید نماوا به ‌نام «سووشون» ۸ میلیارد تومان هزینه شده است که خب رقم زیادی برای تولید یک قسمت به حساب می‌آید.
شانه‌ساززاده در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد بازیگران و تهیه‌کنندگان این صنعت گفت: «بازیگران این سریال‌ها خیلی بی‌اخلاق‌اند. بازیگران و تهیه‌کننده‌ها همه بی‌اخلاقی‌های خاص خودشان را دارند و به قرارداد و حرف‌شان متعهد نیستند. من در چند صنعت مختلف از لوازم خانگی تا کاشی‌کاری و خودرو بودم من به بی‌اخلاقی اینها هیچ جا ندیدم. اسم‌شان این است که هنرمندند اما بسیار بی‌اخلاق‌اند. اول و آخرشان پول هست. پول بده هر کاری می‌کنند.»
این قسمت از صحبت‌های شانه‌ساز‌زاده با واکنش مصاحبه‌کننده روبه‌رو می‌شود که به او می‌گوید با انتشار این بخش ممکن است بسیاری از سینماگران این پلتفرم را بایکوت کنند که شانه‌ساززاده دوباره تاکید می‌کند، اگر پول بدهید آنها هر کاری می‌کنند.
در واقع همین بخش از اظهارات شانه‌ساززاده بود که با واکنش سینماگران روبه‌رو شد و آنها ترجیح دادند درباره ارقامی که این مدیر پلتفرم درباره هزینه‌های ساخت سریال و مجموعه‌ای که او از آن نام می‌برد، صحبت نکنند! با این حال کامنت‌هایی که زیر پست اظهارات این مدیر در شبکه مجازی توسط مردم گذاشته شد بر صحت این اظهارات تاکید دارد و بیشتر نظرات مبنی بر تایید صحبت‌های شانه‌ساز‌زاده است. اینکه مردم چنین واکنشی نسبت به این گفته‌ها نشان می‌دهند، جای سوال و بررسی دارد و باید دید چرا تماشاگران موافق نظرات این مدیر هستند و به مخالفت با او نمی‌پردازند.
تنها ساعتی پس از انتشار ویدئو این گفت‌‌وگو همایون اسعدیان، تهیه‌کننده، کارگردان سینما در ویدیویی که در اینستاگرام منتشر کرد، گفت:«در ۴۰ سال گذشته این میزان وقاحت در بیان و نسبت دادن صفات و الفاظ به ما را به خاطر ندارم و بی‌سابقه است. وقتی مصاحبه‌کننده از او می‌پرسد چنین صحبت‌هایی باعث رنجش نخواهد شد، می‌گوید که نه پول بدهید می‌آیند. این صحبت‌ها قیاس به نفس است، آقای شانه‌ساز. این حرف‌ها باعث تاسف است. برای حفظ حرمت شأن سینمای ایران و هنرمندان ایران؛ من، همایون اسعدیان عضو کوچک این سینما تا زمانی که شما در نماوا حضور داشته باشید در هیچ سمتی با این مجموعه همکاری نخواهم کرد.»
محمدحسین فرحبخش هم با تاکید بر اینکه بی‌اخلاقی تنها مربوط به افراد معدودی در سینما می‌شود، گفت: «بی‌اخلاقی نه در میان قاطبه هنرمندان بلکه در میان مدیران برخی پلتفرم‌ها و ازجمله همین پلتفرم وجود دارد. اگر یک فرد لمپن و باج‌خور تحت عنوان تهیه‌کننده، کاری کرده ربطی به جامعه تهیه‌کنندگان و هنرمندان ندارد. از خودم شروع می‌کنم که فیلم مرا بی‌اجازه در پلتفرم قرار داده بودند و به تازگی مجبور شدند، بردارند. واقعیت این است که پلتفرم مذکور اغلب در مسائل مالی با تاخیر عمل می‌کند. فیلم «شهر هرت» را اجازه ندادم در نماوا نمایش دهند به خاطر همین بدعهدی‌ها، شأن خود را باید خودتان حفظ می‌کردید و با افراد معتبر هنرمندان کار می‌کرديد چون بخش عمده اهالی سینما افراد با شخصیت هستند؛ حتی آن آبدارچی صحنه. پس بهتر است هرچه زودتر از اهالی هنر بابت این ادعاها عذرخواهی کنید.»
مازیار میری هم که در این سال‌ها با اسعدیان در ساخت فیلم‌های سینمایی و سریال‌های خانگی همکاری کرده به اظهارات شانه‌ساززاده واکنش نشان داد و گفت: «تا زمانی که ایشان رسما از اهالی سینما عذرخواهی نکند از تمام پروژه‌هایی که قرار به همکاری با این پلتفرم داشتم، انصراف می‌دهم.»
در نهایت نماوا بیانیه‌ای درباره این جنجال منتشر کرد و اظهارات این مدیرش را تنها منوط به یکی از پروژه‌های این پلتفرم یعنی «سووشون» که شانه‌ساززاده آشکارا از آن نام می‌برد، دانست.
در بیانیه این پلتفرم‌ آمده است: «مجموعه نماوا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکوهای نمایش خانگی مفتخر است که سال‌ها خود را به منزله خانه سینماگران و هنرمندان ایران تلقی کرده و رابطه احترام‌آمیز و مبتنی بر اصول حرفه‌ای با ایشان را همواره راهنمای عمل خود داشته است، نماوا در بحران‌های اقتصادی سال‌های اخیر سینمای ایران در کنار سایر سکوهای نمایش، کوشیده فضا و فرصتی فراهم کند تا آسیب‌های کمتری متوجه نیروهای خلاق سینما شود. هرچند که در جریان ساخت و نمایش برخی مجموعه‌های نمایشی مشکلاتی با برخی از همکاران پدید آمده باشد و مجموعه‌ای به رغم صرف هزینه‌های گزاف با بدعهدی به پخش نرسیده باشد اما بدیهی است که چنین مشکلاتی عمومیت ندارند و مصاحبه‌ اخیر نایب رئیس هیات مدیره نماوا را ‌باید صرفا واکنشی به موردی مشخص تلقی کرد. مجموعه نماوا ضمن پوزش از هنرمندان شریف و نجیب و جامعه اصناف سینمای ایران تاکید دارد که تداوم رابطه مودت‌آمیز و محترمانه با سرمایه‌های گران‌سنگ سینمای ایران هم‌چنان مهم‌ترین سرمایه او خواهد بود.»
با اینکه برخی از سینماگران واکنش‌هایی به اظهارات شانه‌ساززاده نشان دادند اما با توجه به اینکه سریال‌های «ازازیل» به کارگردانی حسن فتحی، «سووشون» به کارگردانی نرگس آبیار و «بلیت یک طرفه» به کارگردانی پوریا حیدری با حضور تعدادی از بازیگران شاخص سینما در این پلتفرم در دست تولید است با انتشار این بیانیه بعید به نظر می‌رسد، این واکنش‌ها ادامه پیدا کند و سازندگان سریال‌ها حاضر به قطع همکاری با این پلتفرم شوند.

sazandegi

پست های مرتبط

قصه دوران بلوغ

درباره انیمیشن بیرون درون ۲   همان‌طور که انتظار می‌رفت، انیمیشن «بیرون…

13 جولای 2024

تب جذام

انتشار اخباری درباره گسترش جذام در کشور مردم را به وحشت انداخت…

12 جولای 2024

رفع‌ ممنوع‌الکاری

درخواست سینماگران از پزشکیان   تشکل‌ها و نهادهای صنفی سینمایی که به…

11 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید