رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > سیاست : نظام می‌خواهد تغییر ریل دهد

نظام می‌خواهد تغییر ریل دهد

فعالیت رسمی ستاد مسعود پزشکیان، کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در کرمان، با حضور سیدحسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران و جمعی از فعالان اصلاح‌طلب در محل تالار فرهنگ و هنر واقع در مرکز این استان برگزار شد. دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران در این مراسم گفت: ما به دنبال حذف رقیب نیستیم، به دنبال قرار دادن خودمان و رقیبان در جایگاهی که مردم می‌پسندند هستیم و این انتخابات می‌تواند صحنه آشتی ملی باشد.
مرعشی در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: با وجود همه ضربه‌هایی که ناحق به انتخابات خورده، هنوز نهادی تاثیرگذار است؛ البته به شرطی که مردم ایران نه براساس آرمان‌گرایی متعالی بلکه براساس یک واقعیت‌گرایی سخت از کوچک‌ترین فرصت‌ها استفاده کنند.
این فعال ارشد اصلاح‌طلب با اشاره به برگزاری انتخابات در مقاطع مختلف ازجمله سال ۷۶ و تحلیل وقایع آنها خاطرنشان کرد: کاش از فردای دوم خرداد دو بداخلاقی سیاسی رقم نخورده بود، اول اینکه ما که پیروز شده بودیم نسبت به رقیب نجیب و شریفی مثل حجت‌الاسلام ناطق‌نوری و همراهانشان تجلیل و احترام بیشتری کرده بودیم. همچنین کاش در برخی نهادها هم تفکری پیگیری نشده بود که به هر قیمتی با رئیس‌جمهور منتخب مردم مخالفت کنند، آنها شکست را پذیرفته بودند و به جای حرکت در جهت تضعیف دولت، اتهام زدن‌های بی‌خود و بداخلاقی‌ها، رقیب ما به دنبال جذب مردم رفته بود.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران بیان کرد: سیاست بدون رقابت و نهاد انتخابات بدون وجود رقیب، مفهوم و معنایی ندارد؛ اگر بخواهیم براساس قضاوت عمومی مردم از نهاد انتخابات اثرگذاری ببینیم و قدرت با رای مردم جابه‌جا شود، باید قانون رقابت را به رسمیت بشناسیم و به رقیب احترام بگذاریم تا کار کشور را به سامان برساند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: در دولت اول روحانی ۶ قطعنامه ذیل فصل هفتم شورای امنیت با یک قطعنامه برجامی متوقف شد و ایران اولین کشوری است که توانست خودش را از ذیل فصل هفتم شورای امنیت نجات دهد که این ثمره آن دولت و خیزش مردم در سال ۹۲ بود.
وی با بیان اینکه امروز نماد مشترک ما پزشکیان و انتخابات صحنه قدرت‌نمایی مردم است گفت: آیا قدرت‌نمایی ملت مهم است؟ اگر می‌خواهد ملت قدرتش را اعمال کند بهترین راه انتخابات است. لازم‌ نیست بریزیم در خیابان، شعارهایی بدهیم و ضربه بخوریم، خیابان قرار نیست بنیادهای، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران را تغییر دهد. حتی بعد از انقلاب کاملاً ملی، مردمی و موجهی که در سال ۱۳۵۷ با عنوان انقلاب اسلامی به وجود آمد دیدیم مسائل و مشکلات کاملاً واقعی هستند و یکی‌یکی، با حوصله باید آنها را حل‌وفصل کرد و اگر می‌خواهیم قدرت را اعمال کنیم، هشت تیرماه در دسترس است و (با حضور در انتخابات) قدرت‌نمایی کنیم.
مرعشی با اشاره به چرایی ترکیب کاندیداهای ریاست‌جمهوری بیان کرد: هیچ وقت کسی نباید بگوید رئیس‌جمهور و نماینده مجلس مهم نیست و این حرف‌ها غلط است.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران با بیان اینکه اگر قوای سه‌گانه و حاکمیت یکدست شود پیشرفت اتفاق نمی‌افتد ادامه داد: برخی می‌گفتند اگر کشور دست خودشان باشد، برجام را احیا می‌کنند، آیا این اتفاق افتاد؟
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: این انتخاب نقطه عطف و نشانه چرخش نظام به سمت رقابت است؛ باید با هوشمندی از این استفاده کنیم، باید گیرنده‌های ما قوی باشد، چنین تغییر مسیری آغاز تحولات مثبت است و نظام جمهوری اسلامی از انتخابات‌ با مشارکت کم به سمت انتخابات با مشارکت بالا میل می‌کند. در تحلیل دوم، جمهوری اسلامی می‌خواهد ریل حرکت خود را تغییر دهد؛ طی چند ماه دیگر احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا وجود دارد.
مرعشی افزود: آیا می‌خواهیم دولتی داشته باشیم که بتواند مشکلات ملت ایران را حل کند، حتماً یکی از این سیاست‌ها در چینش ترکیب تغییر ریل نظام است و فرصتی ایجاد می‌شود شخصیت‌های موثری حتماً در این انتخابات حضور داشته باشند.
وی همچنین در ادامه تحلیل کرد: برخی عقیده دارند، نظام به قهر اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های گذشته پاسخ نداده است، اینکه یکی از سه کاندیدای جبهه اصلاح‌طلبان ایران را تایید کرد، نشان‌دهنده این است که جمهوری اسلامی به دنبال آشتی با اصلاح‌طلبان و این سیاست مبارکی است.
وی تاکید کرد: ما اهل دیکته کردن نتیجه انتخابات نیستیم، مردم تصمیم می‌گیرند و ما می‌توانیم منتظر رای و قضاوت مردم باشیم، اما آنچه تا اینجا اتفاق افتاده تصمیم ساده و اتفاقی نیست، بلکه تصمیم دارای چند بعد و همه ابعادش مثبت است که باید از این فرصت استفاده کنیم.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران خاطرنشان کرد: مطلوب ما این است که همه صاحبان فکر از طیف‌های سیاسی مختلف بتوانند در انتخابات کاندیدا داشته باشند و هر گروه سیاسی متناسب با وزن اجتماعی‌اش در کشور تصمیم بگیرد.
وی بیان کرد: فاصله بین حکومت و مردم اگر به قدری باشد که دفاع از تیم ملی مورد تردید واقع شود، این اصلاً برای کشور مبارک نیست و ما باید به سمتی برویم که دولت در قالب یک دولت ملی ظاهر شود و ملت و دولت یکی باشند.
این فعال سیاسی گفت: حضور پزشکیان در انتخابات چند پیام روشن داشت، یکی از این پیام‌ها این است که باید یک بار دیگر اهمیت اخلاص و اخلاق را فهمید.
مرعشی اظهار داشت: پزشکیان امروز اگر به‌عنوان یکی از کاندیداهای مهم مطرح شده، به خاطر اخلاق ایشان است، مرد وفاداری که ۲۱ سال بعد از فوت همسر دانشمندش ازدواج نکرده و جنسش با دیگران متفاوت است.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران افزود: پزشکیان ثمره شجاعتش در مجلس را در دفاع از دختران ایران می‌گیرد.
وی تاکید کرد: تبریز یکی از شهرهای تاریخ‌ساز و نقطه اتکا کشور است، همان‌طور که در مشروطه و استبداد صغیر به داد ایران رسید، امیدواریم در این انتخابت کسی که پنج دوره نماینده مردم تبریز بوده به کمک ما ایرانی‌ها بیاید و مردم‌سالاری و دموکراسی را نجات دهد، کشور را در ریلی بگذارد که همگان در آن مشارکت و نقش‌آفرینی کنند و هیچ کس در صحنه تاثیرگذاری ملی حذف نشود.

sazandegi

پست های مرتبط

شورای شهر تهدید به استعفا کرد

اختلافات اعضای شورای شهر با “علیرضا زاکانی”، شهردار تهران شکل جدی‌تری به…

21 جولای 2024

موفقیت رئیس‌جمهور، موفقیت همه ماست

رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند:   رهنمودهای…

21 جولای 2024

لاهه علیه اسرائیل

گفت‌وگو با مهدی ذاکریان   مبنای صدور نظر مشورتی اخیر از سوی…

20 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید