رنگ‌زمینه

صفحه اصلی > جامعه : دفاع از هنر و هنرمندان

دفاع از هنر و هنرمندان

همایش انتخاباتی اصحاب فرهنگ و هنر با حضور «مسعود پزشکیان»، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در محل هتل ارم برگزار شد. در این همایش افرادی چون علی مطهری، علی جنتی، عبدالجبار کاکایی،‌ فرهاد توحیدی، فریدون عموزاده‌خلیلی و بهمن و بهرام ارک سینماگر، مریم معترف کارگردان تئاتر و … حضور داشتند. گروه موسیقی جنوبی هم در ابتدای مراسم به اجرای برنامه پرداخت.
افرادی چون سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق در این همایش حضور داشتند.

صالحی‌امیری: پزشکیان یعنی عقلانیت در برابر ارتجاع
در ابتدای این همایش، رضا صالحی‌امیری، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فضیلت فرهنگ ایرانی گفت: فرهنگ، هویت ملی، تاریخی و تمدنی ایرانیان است و پرچمدار این تفکر اصحاب فرهنگ و هنر ما هستند.
وی اضافه کرد: ما باید بپذیریم که هنرمندان، فرهنگیان و ایثارگران ما چراغ خاموش را روشن می‌کنند. ما باید بپذیریم که فرهنگ، جوهره زیست انسانی است. جامعه‌ای که در آن اصحاب فرهنگ منزلت نداشته باشند، آن جامعه به بی‌راهه می‌رود.
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ویژگی‌های مسعود پزشکیان گفت: امروز سخن ما یک جمله است. پزشکیان یعنی مدافع آزادی، عقلانیت، عدالت و امنیت فرهنگی. ما باور داریم که پزشکیان، یعنی عقلانیت در برابر ارتجاع. ما باور داریم که جریان رادیکالیسم، کشور را به انسداد کشانده است. جامعه بزرگ فرهنگی به امنیت که همان آزادی بیان و قلم و اندیشه است نیاز دارد. صالحی‌امیری تصریح کرد: چرا بزرگان شعر و ادب و سینما و موسیقی و هنرهای تجسمی قهر کرده‌اند و به گوشه‌ای رفته‌اند. این تهدید برای کشور است. تبعیض و تحقیر جنسیتی علیه زنان باید کنار برود.
در ادامه این همایش، محمود آموزگار فعال حوزه نشر و کتاب با اشاره به فسادهایی که در حوزه نشر اتفاق افتاده است گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم اقدامات مفید در زمینه ناهنجاری‌هایی که صنعت نشر را تهدید می‌کرد کاهش پیدا کرد. یکی از این موارد، ممیزی است. در کتاب، ما مجوز قبل انتشار و در مطبوعات نیاز نداریم و در سینما و تئاتر هم روند خود را دارند. اکنون فضای بسته‌ای در این حوزه وجود دارد و امیدواریم که تغییراتی حاصل شود.

فرهاد توحیدی: با وجود ناامیدی به شما رای می‌دهم
فرهاد توحیدی، فیلمنامه‌نویس و مدرس دانشگاه نیز در این همایش به نمایندگی از حوزه سینما و هنر گفت: البته لازم است بگویم که من نماینده این حوزه نیستم و به‌عنوان یک شخص حقیقی از خانواده بزرگ سینما هستم. کسی که سوگ‌مندانه همچون اکثر ایرانیان، از تغییر در کشور از طریق صندوق رای ناامید شده است. امروز من سینماگر چطور می‌توانم از مطالبات مردم جدا باشم؟ اگر آزادی بیان و آزادی پس از بیان برای همه تضمین شده باشد، سینما هم از آن بهره خواهد برد. سینماگران به خاطر زدن خیلی از حرف‌ها از کار محروم نخواهند شد.
وی با تاکید بر پاک‌سازی‌هایی که در عرصه‌های مختلف مدیریتی باید صورت بگیرد گفت: اگر عرصه اقتصاد از فاسدان و ویژه‌خواران پاک شود، اگر شکاف طبقاتی چنین نباشد که امروز است، اگر امنیت سرمایه‌گذاری تامین شود، اقتصاد هنر و سینما هم تامین خواهد شد. اگر شاد زیستن و جوانی و زندگی معمولی جرم نباشد، سینماگر هم از تصویر شاد زیستن، از تصویر نشان دادن رقصیدن پسر با مادری، واقعیت را می‌تواند به نمایش بگذارد.
توحیدی با اشاره به ویژگی‌های پزشکیان تشریح کرد: من امروز با وجود ناامیدی به شما رای می‌دهم، چراکه بدون لکنت در بنگاه‌های تاریخی از حقوق ملت دفاع کرده‌اید. نظریه تحریم انتخابات به منزله بالا گرفتن بحران ناکارآمدی و فروپاشی رویای ایرانیان می‌دانم.

افشین امیرهاشمی: حضور آقای پزشکیان امیدی برای جامعه ایران است
در ادامه، افشین امیرشاهی، نماینده حوزه رسانه نیز با اشاره به حضور امیدوارکننده پزشکیان در عرصه ریاست‌جمهوری گفت: حضور آقای پزشکیان امیدی برای جامعه ایران است. این روزها براساس گفته‌های جنابعالی، شفافیت جزو کارهای شماست. از شما می‌خواهم که در زمان ریاست‌جمهوری نیز شفافیت را در اختیار رسانه‌ها قرار بدهید. از شما می‌خواهم مثل دیگرانی که کارشان بستن و محدود کردن است نباشید. آزادی رسانه را فراهم کنید و بگذارید نام نیک از شما بماند.
وی با بیان محدودیت‌هایی که برای رسانه‌ها اعمال شده است اظهار کرد: اطلاعات محرمانه فقط به مسائلی مربوط است که تنها به موارد امنیت ملی محدود می‌شود، اما چرا بر همه چیز برچسب امنیتی می‌زنند؟ ما شفافیت را برای مبارزه با فساد و بهبود شرایط می‌خواهیم. به خوبی می‌دانیم رسانه در ایران در معرض افول و شرایط قرمز قرار گرفته است. یکی از آنها محدودیت‌هایی است که برای رسانه به ‌وجود آورده‌اند. این آقایان با تضعیف رسانه، افکار عمومی را تقدیم رسانه‌های بیگانه کرده‌اند.

پزشکیان: مبارزه با بداخلاقی‌ها و دزدی‌ها سخت‌تر از جنگ در جبهه‌هاست
در پایان همایش، مسعود پزشکیان، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به شرایط کنونی کشور گفت: ما هنوز هم مواجه با جنگی خطرناک‌تر در کشور هستیم. من یادم هست که در جبهه‌ها خنده و شوخی و صفا و صمیمیت بود. انسان‌هایی که زندگی خود را به ‌خاطر عزت و عظمت ایران فدا کردند. ما اکنون با جنگی بزرگ مواجه هستیم؛ جنگی که باید با زورگویی‌ها و بداخلاقی‌ها و دزدی‌ها انجام دهیم. این جنگ خیلی سخت‌تر از آن جنگ است. خیلی سخت است که انسان بخواهد پول و مقام و جایگاه خود را بدهد تا از حق بگوید.
وی با بیان اینکه محافظه‌کاری و ترس عامل پرهیز از حق‌گویی است، اظهار کرد: تمام دعواها و زورگویی‌های ما به خاطر این است که می‌خواهیم چیزی به دست آوریم و می‌ترسیم که آن را از دست بدهیم. یا برای از دست دادن یا برای به دست آوردن دچار محافظه‌کاری می‌شویم. وقتی نترسیدی، اگر چیزی از تو بگیرند آنگاه می‌توانی از حق بگویی. چرا خیلی از جاها نمی‌توانیم از حق بگوییم؟
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با طرح این پرسش که چرا رسانه ما جرأت نمی‌کند از حق بگوید؟ ادامه داد: چرا جلوی رسانه ما را می‌گیرند؟ برای آنکه جرأت آن را نداریم و دچار محافظه‌کاری می‌شویم. خداوکیلی! اگر ما مسلمانان از حق دفاع می‌کردیم و مقابل زورگویی‌ها می‌ایستادیم این اتفاقات می‌افتاد؟ مملکت را با کفر می‌توان نگه داشت اما با ظلم نه.
پزشکیان ضمن تاکید بر ارج ‌نهادن به هنرمندان و قهرمان گفت: در حق نویسندگان و هنرمندان و دانشگاهیان نامردی شده است. هنرمندان ما افتخارآفرینان این کشور هستند. قهرمانان ما نام ایران را در سکوهای بین‌المللی بالا می‌برند. حالا چون مثل ما نیستند باید بگوییم افتخار ما نیستند. خانم مریم میرزاخانی افتخار کشور ما هست یا نیست؟ فکر می‌کنیم کسانی که مثل ما نیستند، کافر هستند، پست هستند و آنها را جزو افتخارات خود نمی‌دانیم. ما برای بچه‌هایمان الگو هستیم؟ سوادمان بیشتر از آنان است یا زندگی بهتری برای آنان فراهم کرده‌ایم؟ بگوییم که بیایید مثل ما شوید و به دنبال پست و مقام بروید.
وی با اشاره به مشکلات جامعه ایثارگر تصریح کرد: شوخی نیست که آدم یک عمر پشت ویلچر بنشیند، آن ‌وقت اینها برای گرفتن حق و حقوق‌شان مجبور هستند بروند در ستادهای مختلف بایستند یا اعتصاب کنند. آیا این حق آنان است؟ برادر ما در مناظره می‌گوید که شرایط برای ایثارگران و خانواده شهدا گل و بلبل است. آیا رفته‌اند به چند نفر از این عزیزان زنگ بزنند و بپرسند که وضعیت‌شان چگونه است؟

sazandegi

پست های مرتبط

بازتاب یک شکاف

درباره سوگواری نامتعارف دختران کرجی به‌قلم‌ عمادالدین باقی؛ جامعه‌ شناس و پژوهشگر…

19 جولای 2024

امام حسین؛ اصلاح‌گر مداراجو

هدف حرکت حسینی همواره مبارزه‌ با ظلم و ستم و استیفای حقوق…

13 جولای 2024

محسن برهانی بازداشت شد

واکنش‌ها به این بازداشت: برهانی پدیده ارزشمند دو سال اخیر و سرمایه…

7 جولای 2024

دیدگاهتان را بنویسید